جشنواره برند محبوب
لینک‌های مفید
راهنمای خرید
را هنمای خرید کرم، شامپو و صابون بچه
را هنمای خرید کرم، شامپو و صابون بچه

با خواندن مطالب این بخش  می توانید هنگام خرید وسایلی که با پوست کودک‌ تماس دارد، حداکثر دقت را به خرج دهید!

توصیه های عمومی

حمام روزانه برای کلیه نوزادان کامل، نارس و حتی آنهایی که در بیمارستان تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند، توصیه می‌شود.

اگر تجمع توده‌های میکروبی را در پوست کودک بتوان به وضوح مشاهده کرد، علاوه بر حمام روزانه استفاده از هگزاکلروفن نیز توصیه می‌شود تا توده‌های باکتری استافیلوکوک ارئوس را که اغلب در شیرخوارگاه‌ها (مخصوصا در نوزادان نارس) دیده می‌شود، از بین ببرد.

مصرف صابون کلرهگزیدین برای همه نوزادان تازه متولد شده در زایشگاه‌ها در اولین حمام به وضوح توده‌های میکروبی را تا 4 ساعت بعد از حمام نشان می‌دهد. هر چند مصرف کلرهگزیدین موضعی جذب پوستی دارد، ولی خوشبختانه عوارضی از آن در نوزادان کامل یا نارس دیده نشده است. از آنجایی که امکان سمی بودن بعضی مواد ضدمیکروبی در حمام کردن وجود دارد، لذا مصرف صابون کلرهگزیدین فقط برای اولین حمام نوزاد توصیه می‌شود. صابون‌هایی که به طور معمول در حمام برای نوزادان و کودکان به کار می‌روند و با نام «صابون بچه» معروف هستند، همگی حاوی مواد ضدمیکروبی هستند. همه صابون‌ها کمی پوست را تحریک می‌کنند، به طوری که تکرر مصرف صابون‌ها در حمام، اثرات تحریکی پوست را افزایش می‌دهد.

در افراد بالغ اثرات تحریکی صابون‌ها مشخص شده، ولی در نوزادان کامل یا نارس شناخته نشده است. هر چند اغلب کودکان بدون ضایعات پوستی در حمام، صابون‌ها را بدون عوارض جانبی تحمل می‌کنند، اما در نوزادان نارس تحمل خوب نیست، لذا صلاح است به جای صابون، برای شستشو از آب ولرم استفاده شود تا زمانی که پوست تکامل یافته و بتواند صابون را تحمل کند و از تحریک پوست، تغییر اسیدیته و خشکی پوست جلوگیری شود.


نرم‌کننده‌هایی برای کودکان

نرم‌کننده‌ها مانند کرم‌ها، لوسیون‌های بچه و روغن‌ها برای جلوگیری یا معالجه خشکی پوست در نوزادان به کار می‌روند. درجه رطوبت پوست به ظرفیت طبقه سطحی پوست در جذب و نگهداری آب بستگی دارد. مصرف نرم‌کننده‌ها برای از بردن خشکی و پیشگیری از خشکی پوست ضرورت دارد. نرم‌کننده‌های مناسب علاوه بر برطرف کردن خشکی می‌توانند با حفظ اسیدیته پوست، مانعی در جهت تجمع میکروب‌ها و قارچ‌ها هم باشند.

روغن‌ بچه می‌تواند جایگزین مناسبی برای چربی‌های طبیعی پوست شود و اثرات نامطلوب شستشوی با آب و صابون را جبران ‌کند. معمولا مقداری از این روغن را ابتدا روی کف دست بچه ریخته و سپس روی پوست کودک می مالند.

هنگام ماساژ روزانه ی کودک، به علت خشک بودن پوست نوزادان برای اینکه پوست آنها آزار نبیند، بهتر است از این روغن ها برای ماساژ استفاده شود. ضمنا استفاده از روغن بچه بهترین روش برای تمیز کردن قسمت‌هایی از پوست کودک است که با پوشک تماس دارد.

چرب‌کننده‌های پوست کودک

کرم بچه یکی دیگر از چرب کننده‌های خوب است. این کرم حاوی لانولین است که با پوست کودک سازگار است و از پوسته پوسته شدن سطح پوست و قسمت‌هایی از بدن که دارای چین و چروک است، جلوگیری می‌کند. همچنین برای پیشگیری از سوزش ناشی از ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد .

وازلین نیز مانند کرم برای محافظت از پوست کودک و نرم کردن آن به کار می‌رود.
انواع صابون کودک

انواع صابون های کودک از نظر نوع مصرف فرمولاسیون های مختلفی دارند.

۱) صابون های حمام و دستشویی که به آنها صابون های سخت می گویند، برای رعایت نکات بهداشتی مربوط به پوست بدن مواد قلیایی را به حداقل کاهش دهند و در عوض مواد طبیعی و خنثی، معطر، رنگی و نرم کننده پوست به آنها اضافه می شود.

۲) صابون های طبی برای درمان بیماری های جلدی عفونی و قارچ های پوستی تهیه می شوند که در آنها از موادی مانند اسیدبوریک، اکسید روی، ترکیبات ید، کلرور جیوه، استکارات مس، قطران و تیمول استفاده می شود. صابون های شفاف که حاوی گلیسیرین، قند و الکل هستند، ظاهرشان شفاف است ولی قدرت پاک کنندگی کمتری دارند.

صابون های دیگری در بازار وجود دارد که برای شست وشوی پوست کودک به کار نمی رود مانند صابون های رختشویی، صابون های ساینده، صابون های مخصوص آب های سخت (حاوی املاح زیاد) و صابون های فلزات که برای پاک کردن البسه، ظروف و اشیا به کار می روند
.
نکاتی که باید در رابطه با شامپو و صابون کودک بدانید:

شو ینده‌های كودك باید بسیار ملایم باشند، زیرا چربی پوست كودكان كمتر از بزرگسالان است و پوست آنها پس از حمام شدیدا خشك می‌شود. لذا برای جلوگیری از خشك‌شدن پوست کودک باید از شوینده‌های ملایم استفاده كرد.

شامپوی بچه به ‌دلیل PH خنثی موجب تحریك و سوزش چشم نمی‌شود و در بین شوینده‌ها، شامپوی بچه ملایم‌ترین تركیب را دارد.

صابون بچه نیز پاك‌كننده‌ای ملایم برای پوست لطیف كودك است و با دارا بودن میزان بالایی از اسید‌های چرب و PH معادل پوست طبیعی، هیچ‌گونه تحریكی ایجاد نمی‌كند.

البته در صابون بچه نباید هیچ رنگ و اسانس غیرطبیعی به كار رود تا ایجاد حساسیت نكند.

 

منبع :ایران نیدز
http://irantopbrands.org/
چرم وطن
کارنو
طلای جهان