جشنواره برند محبوب
لینک‌های مفید
راهنمای خرید
راهنمای خرید شامپو بچه
راهنمای خرید شامپو بچه

بعضی از نوزادان زمانی که به دنیا می‌آیند تقریبا در تمام نقاط بدن‌شان پر مویی دیده می‌شود. این وضعيت نوزاد نباید باعث نگرانی پدر و مادر او شود چرا که به ‌طور طبيعي در نواحي روي گوش‌ها و پيشاني، موهاي زيادي دارند. خوب است بدانید اين موهاي زائد در عرض چند هفته تا چند ماه برطرف خواهد شد. بعضي از نوزادان نيز با موهاي بسيار کم و سري صاف و براق به دنيا مي‌آيند. اين وضعيت هم نبايد باعث نگراني شود زيرا اين نوزادان نيز در آينده طاس نخواهند شد.
اما دانستن اصول شستشوي صحيح موي کودکان و آشنايي با اختلالات موي بچه‌ها براي والدين الزامي است تا بتوانند همواره از مشکلات احتمالي پيشگيري کنند.


شامپـوي مناسـب كودكـان
برای شستن مو و بدن دیگر از صابون استفاده نکنید چرا که مدت‌هاست منسوخ شده و توليدکنندگان براي هر سن و هر نوع مويي، شامپوي مخصوصي تهيه مي‌کنند. به همين دليل اين روزها بيشتر والدين، از محصولات مخصوص کودکان براي شستشوي سر و بدن کودک خود استفاده مي‌کنند.

ميزان و نحوه مصرف شامپو براي كودك
مادرانی که عادت دارند هر روز فرزندشان را به حمام ببرند، بدانند که شستن یک‌ دست سر با شامپو، کافی است. اگر يک روز در ميان اين کار را انجام مي‌دهيد، دو دست شامپو و اگر سه روز يک‌ بار شامپو مي‌زنيد، سه دست شامپو لازم است. هرچه مو زودتر و با شامپوي کمتر شسته شود، بهتر است تا اينکه ديرتر و با شامپوي‌ بيشتري شسته شود. بعد از آنکه موها خيس شد، مقداري از شامپو را به موها زده و مو را کمي چنگ بزنيد تا شامپو کف کند. اين موضوع در رابطه با بچه‌هايي که موهاي کوتاهي دارند يا آقايان‌ صدق مي‌کند. در مورد دختربچه‌ها يا خانم‌هايي که موهاي بلند دارند، لازم نيست تمام ساقه مو را شامپو بزنند. شامپو را تنها بايد به مغز سر که محل تجمع چربي است‌ زد. وقتي آب‌کشي مي‌کنيد، کف شامپوي زده شده به مغز سر، به ساقه موها مي‌رسد و گرد و غبار نشسته روي آن را از بين مي‌برد. شامپو زدن ساقه مو مخصوصا هر روز، مي‌تواند سبب خشکي و شکنندگي مو شود چون ساقه مو چربي‌سازي ندارد.

چند بار بايد سر کودک را با شامپو شست؟
بچه‌هایی که تحرک زیادی دارند و زياد بازي مي‌کنند و بدن‌شان تعرق بالايي دارد را بايد هر روز به حمام برد؛ اما آ‌نهايي که فعاليت جسمي کمتري دارند را مي‌توان يک روز در ميان يا دو روز در ميان به حمام برد. به ‌طور کل شستشوي روزانه را براي همه توصيه مي‌کنيم، مگر آنکه پوست آنها خيلي خشک باشد.


از شامپوهاي معمولي استفاده نکنید
هستند پدر و مادری که فکر می‌کنند احتیاجی نیست حتما براي نوزاد يا کودک خود شامپو بخرند و کمي از شامپوي خود براي او استفاده مي‌کنند. شما پدر و مادر باید بدانید اين شامپوها، سبب خشکي بيش از اندازه پوست و موي کودکان مي‌شوند. چون چربي‌زدايي اين شامپوها بسيار بالاتر از شامپوهاي مخصوص کودکان است. چون در کودکان چربي‌سازي در پوست سر و ريشه مو کم است. شامپوهاي معمولي سبب خشکي بيش از حد مو شده و باعث شکنندگي، تار شدن، کدر و خشک شدن موها مي‌شود. ‌


نکاتی که هنگام خرید شامپو بچه باید بدانید:
حتما توجه کنيد که شامپو، گوشه‌هاي تيز و برنده نداشته باشد. اکثر شامپوهاي موجود در بازار، بدون زاويه و بي‌خطر هستند اما اگر به‌ طور اتفاقي شامپويي خريديد که کناره‌هاي تيز داشت، حتما آن را از دسترس کودکان دور نگه داريد.


- اگر شامپوي عروسکي مي‌خريد
شامپو نبايد قطعات ريز جداشونده داشته باشد. اگر شامپوي عروسکي مي‌خريد، به اين نکته توجه کنيد که در آن خيلي کوچک و قابل جدا شدن نباشد.


- مراقب شامپوهای تیله‌ای باشید
داخل برخي شامپوها، تيله‌هاي رنگي وجود دارد که براي بچه‌ها جذاب است. مراقب باشيد، اگر در اين نوع شامپوها قابليت باز شدن داشته باشد، ممکن است بچه‌ها اين تيله‌ها را ببلعند که موجب خفگي در آنها شود.


- در شامپو را حتما محکم ببنديد
موقع حمام کردن کودک، در شامپو را حتما محکم ببنديد و اگر شامپو عروسکي است، پس از بستن در آن ابتدا خوب بيرون آن را بشوييد و بعد به دست کودک بدهيد. تا حد ممکن از اينکه کودکان شامپو را به دهان ببرند، جلوگيري کنيد!


منبع :کمرو بی بی
http://irantopbrands.org/
چرم وطن
کارنو
طلای جهان