جشنواره برند محبوب
لینک‌های مفید
راهنمای خرید
راهنمای خرید دستمال کاغذی
راهنمای خرید دستمال کاغذی

در شرایطی که براساس تحقیقات برخی کارشناسان مسایل بهداشتی، ایرانیان در مصرف دستمال های کاغذی بالاترین رتبه را در مقایسه با کشورهای منطقه دارند، سرانه مصرف کاغذهای بهداشتی، به طور کلی، در کشورمان بسیار کمتر از کشورهای توسعه یافته است. در حال حاضر سرانه مصرف این کالاها در ایران حدود ۲۰۰ گرم و این سرانه در کشورهای پیشرفته تا ۳۵ کیلوگرم است اما متاسفانه بیش از ۲۵ درصد تولیدات داخلی، غیربهداشتی و غیراستاندارد است که برخی از آنها به دلیل استفاده از سفیدکننده های نوری، حامل بیماری های خطرناک پوستی هستند. امروزه در برخی کشورهای پیشرفته جهان، تولید دستمال کاغذی های ضدویروس در دستور کار کارخانجات تولید کاغذهای بهداشتی قرار گرفته است که استفاده از آنها موجب کاهش شیوع ویروس آنفلوآنزا و سرماخوردگی می شود.

 دستمال کاغذی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟
دستمال کاغذی در کشورمان از تنوع نسبتا بالایی برخوردار است و تقریبا در تمام مغازه ها انواع آن شامل دستمال کاغذی های ساده و طرح دار ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ عددی (دولا)، دستمال های مرطوب آرایشی و بهداشتی و دستمال های مرطوب و خشک عطری، دستمال های جیبی، رولی (یک قلو و دوقلو) و حتی فله ای دیده می شود که البته بسته به نوع کالا، کشور و کارخانه تولیدکننده و چگونگی بسته بندی قیمت های مختلفی دارند.
یکی از نکات پراهمیت در استفاده از دستمال های کاغذی، کیفیت آن است. دستمال کاغذی مرغوب و مناسب به دستمال کاغذی ای گفته می شود که بعد از خیس شدن، پودر و ریزریز نشود و بعد از چند دقیقه به حالت اولیه خود برگردد. همچنین دستمال کاغذی هایی که بوی نامطبوعی دارند و روی آنها لکه مشاهده می شود از انواع مرغوب به شمار نمی روند. در عین حال، دستمال کاغذی باید از خمیر الیاف سلولزی و به رنگ سفید یا الوان باشد. ویژگی مهم دیگر کرپ شدن آن است. منظور از کرپ، چین خوردگی های سطح دستمال کاغذی است که هنگام تولید آن به منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا بردن میزان سرعت جذب آب ایجاد می شود، به طوری که هنگام تماس با آب و مایعات بعد از حداکثر نیم ساعت حالت اولیه را به دست می آورد. از طرف دیگر یک دستمال کاغذی استاندارد سالم، فاقد پرز، الیاف خرد شده، سوراخ و اجسام خارجی است و هنگامی که یک برگ آن را مقابل نور قرار می دهید باید پراکندگی الیاف به طور یکنواخت دیده شود. رنگ به کار رفته در ساخت دستمال های کاغذی هم باید از رنگ های مجاز و ثابت و با رنگ بسته بندی تقریباهم رنگ یا متناسب باشد.
گاهی دیده می شود که در صورت کشیدن یک برگ دستمال کاغذی همه برگ ها بیرون می ریزند اما هنگام خرید باید به این نکته دقت کنید که دستمال کاغذی استاندارد در بسته باید به طور تا خورده به نحوی بسته بندی شود که به راحتی و تک تک بتوان آنها را از بسته خارج کرد.

هنگام خرید دستمال کاغذی به نکات زیر توجه کنید:

▪ نام کارخانه تولیدکننده دستمال کاغذی و آدرس باید روی جعبه وجود داشته باشد.

▪ تاریخ تولید و انقضا و شماره سری و پروانه ساخت روی جعبه حک شده باشد.

▪ مشخصات محتوای داخل جعبه شامل تعداد ابعاد برگ ها (مثلا ۲۰×۵/۲۰ سانتی متر)، جنس دستمال (مثلا عبارت ۱۰۰درصد کاغذ تیشو درجه یک) و علامت استاندارد باید روی جعبه کاملا واضح دیده شود و تمام این موارد ذکر شده روی جعبه باید با محتویات داخل آن مطابقت داشته باشد.

▪ برگ های دستمال کاغذی باید از استحکام کافی برخوردار باشد و طی مراحل حمل و نقل، شکل ظاهری خود را از دست ندهد.

▪ برگ های دستمال باید در یک بسته و با ابعاد یکسان بسته بندی شوند و تعداد ورق ها نباید کمتر از تعداد مشخص شده روی بسته باشد.

▪ دستمال کاغذی های فله ای (چه به صورت کیلویی و چه در تعداد زیاد با قیمت های پایین) از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و به همین دلیل خانواده ها باید برای خرید این محصولات بهداشتی هزینه و بودجه مناسبی را اختصاص دهند تا به همان نسبت سلامت خود را تضمین کنند.

▪ اگر از کیفیت محصولات خارجی مطمئن نیستید، از تولیدات داخلی با نشان استاندارد استفاده کنید.

نوع دستمال کاغذی را براساس نیاز خود انتخاب کنید. دستمال های مرطوب پاک کننده آرایش صرفا برای همین منظور تولید می شوند و استفاده دیگری ندارند. دستمال های مرطوب کودک استانداردهای خاص خود را دارند و نباید از دستمال های دیگری برای کودکان استفاده کرد. دستمال های آشپزخانه و توالت نسبت به دستمال کاغذی های دیگر جنس محکم و استحکام بیشتری دارند و در موارد دیگر نباید مورد استفاده قرار گیرند.
دکتر مینو محرز، متخصص بیماری های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه «استفاده صحیح از دستمال کاغذی حین بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار حایز اهمیت است»، می گوید: «متاسفانه بیشتر افراد وقتی سرما می خورند و آب ریزش بینی دارند، دستمال های آلوده خود را هر جایی می اندازند و از این طریق آلودگی را منتقل می کنند. در عین حال، استفاده از دستمال کاغذی غیراستاندارد باعث بروز آلرژی، سرفه، مشکلات پوستی و... می شود و به همین دلیل، توصیه می شود که خانواده ها هنگام خرید از باکیفیت بودن محصول، مطمئن شوند. نکته مهم دیگر اینکه این دستمال های کاغذی یک بار مصرف هستند و در صورت کثیف شدن نباید در جیب یا دست نگه داشته شوند و با مخاط بدن تماس یابند. به همین دلیل، هنگام سرماخوردگی حتما باید دستمال کاغذی جیبی به همراه داشته باشید.

● ویژگی های دستمال كاغذی 

دستمال كاغذی باید از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا الوان باشد. دستمال كاغذی باید كرپ شده (منظور از كرپ، چین خوردگی های سطح كاغذ است كه هنگام تولید آن به منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا بردن میزان سرعت جذب آب ایجاد می شود، به طوری كه هنگام پاك كردن دست خیس بعد از نیم ساعت حالت اولیه خود را به دست آورد و اگر دستمال بلافاصله در تماس با آب خیس پودر شود، حتماً مواد شیمیایی زیادی در آن به كار برده شده است)، همچنین فاقد پرز (الیاف خرد شده)، الیاف كلوخه شده، سوراخ، لكه و سایر اجسام خارجی باشد . زمانی كه برگ دستمال كاغذی را در مقابل نور قرار می دهید پراكندگی الیاف به طور یكنواخت دیده می شود. رنگ به كار رفته در ساخت دستمال های كاغذی باید از رنگ های مجاز و ثابت باشد و با رنگ بسته محتوی دستمال كاغذی هم رنگ و متناسب باشد.

● دستمال كاغذی باید فاقد لكه و بوی نامطبوع باشد

‌گاهی دیده می شود در صورت كشیدن یك برگ دستمال كاغذی همه برگ ها بیرون می ریزد خانواده ها باید توجه داشته باشند دستمال كاغذی استاندارد در بسته باید به طور تاخورده به نحوی بسته بندی شود كه به راحتی و تك تك بتوان آنها را از بسته خارج نمود.

شركت سلولز استاندارد ورق ها و نیز بسته های رایج بازار را به شرح ذیل عنوان می كند :

▪ ۲۰ عددی جیبی 

▪ ۱۰۰، ۱۵۰ یا ۲۰۰ برگ دولا یا چندلا در بسته های جعبه ای 

▪ باید محتویات داخل جعبه با تعداد و ابعاد ذكر شده روی جعبه مطابقت داشته باشد

▪ بسته باید از استحكام كافی برخوردار باشد و طی مراحل حمل و نقل شكل ظاهری خود را حفظ نماید.

▪ ورق ها باید در یك بسته با ابعاد یكسان بسته بندی شوند، تعداد ورق ها نباید كمتر از تعداد مشخص شده بر روی بسته باشد.

خانواده ها باید در نظر داشته باشند هر چه قدر در مورد محصولا ت بهداشتی هزینه و بودجه ای مناسب را اختصاص دهند به همان نسبت سلامتی و پیشگیری از بیماری را تضمین كرده اند و با رعایت كامل موازین بهداشتی و بسته بندی صحیح از طرف كارخانه های كشور، و دقت در انتخاب نوع محصول بدون در نظر گرفتن قیمت ، می توان از بیماری های پوستی و تداوم آن جلوگیری كرد


منبع :ایران نیدز
http://irantopbrands.org/
چرم وطن
کارنو
طلای جهان