جشنواره برند محبوب
لینک‌های مفید
راهنمای خرید
راهنمای خرید اسپیکر
راهنمای خرید اسپیکر

شاید از نظر یک کاربر آماتور، اسپیکرها فقط از لحاظ ظاهری و کیفیت صدا تفاوت داشته باشند اما یک کاربر حرفه‌ای می‌داند که این دستگاه‌ها نیز مانند دیگر لوازم دیجیتالی انواع و اقسام زیادی دارند که بر اساس معیارهای مختلف طبقه‌ بندی می‌شو ند:

اسپیکرهای 2.0: این نوع اسپیکر دو بلندگو دارد که در دو طرف نمایشگر یا تلویزیون قرار می‌گیرد. اسپیکرهای 2.0 معمولا کوچک هستند، صدای بم ندارند و برای استفاده به‌عنوان بلندگوی رومیزی مناسب است. کیفیت صدا در این نوع اسپیکرها متوسط است و اگر علاقه چندانی به شنیدن صدای خیلی بلند ندارید و از طرفی نمی‌خواهید جای زیادی را روی میز کامپیوترتان به اسپیکر اختصاص دهید، می‌توانید از این مدل استفاده کنید. در واقع رفع نیازهای اصلی و اولیه یک کاربر جزو وظایف این اسپیکر است و می‌توانید آن را با قیمت مناسبی تهیه کنید.

اسپیکرهای 2.1: عملکرد این اسپیکرها مشابه 2.0 است به جز اینکه صدای بم را هم البته با فرکانس پایین پخش می‌کنند. کیفیت صدا در این اسپیکرها قابل قبول است و برای کسانی که به شنیدن موسیقی علاقمندند گزینه مناسبی است. اما کیفیت صدای آنها برای بازی‌های رایانه‌ای و یا تماشای فیلم چندان قابل قبول نیست.‌ از نظر قیمتی مدل‌های متفاوت آن برابر یا کمی گران‌تر از مدل‌های 2.0 یافت می‌شوند.

اسپیکرهای 4.1: این نوع اسپیکرها می‌توانند صدا را چندکاناله پخش کنند و برای کسانی که علاقمند به تماشای فیلم‌ و انجام بازی‌های رایانه‌ای هستند و دوست دارند این باز‌ها را با بالاترین کیفیت و شفافیت صوتی اجرا کنند مناسب است. هنگامی که صدا را با استفاده از این نوع اسپیکرها پخش می‌کنید آن را از چهار طرف خود خواهید شنید و علاوه بر این حذف صداهای جانبی جذابیت فیلم یا بازی مورد نظر را افزایش خواهد داد. در واقع این اسپیکرها جزو مناسب‌ترین‌ گزینه‌ها برای استفاده خانگی و کامپیوتر هستند که قیمت معقول و کارایی مناسبی دارند.

اسپیکرهای 5.1: انواع 5.1 جزو محبوب‌ترین اسپیکرها هستند. این نوع اسپیکرها صدا را با کیفیت قابل توجهی انتقال می‌دهند. از آنجا که بیشتر فیلم های دی‌وی‌دی را با سیستم صوتی دیجیتال دالبی 5.1 می‌سازند و بیشتر بازی‌های باکیفیت رایانه‌ای نیز از نوع دیجیتال دالبی است، این نوع اسپیکرها برای تماشای فیلم و انجام بازی کاملا مناسب هستند. در سیستم صوتی دیجیتال دالبی، بیشتر مکالمات فیلم‌ها و صداهای حساس بازی ازطریق کانال جلو پخش می‌شود در نتیجه اسپیکر جلو نقش مهمی ایفا می‌کند. این نوع اسپیکر قیمت نسبتا بالایی دارند و برای کاربران نسبتا حرفه‌ای که خواستار بالاترین کیفیت صوتی هستند گزینه قابل قبولی هستند.

اسپیکرهای 6.1: این نوع اسپیکرها با اضافه کردن یک اسپیکر سوم عقب به سیستم 5.1 ایجاد می‌شوند و از این طریق اطلاعات کانال محیطی را افزایش می‌دهند. این اسپیکرها جزو مدل‌های حرفه‌ای هستند و معمولا برای تجهیزات نمایش خانگی انتخاب می‌شوند و برای استفاده در کامپیوترها چندان رایج نیستند. به این مدل اصطلاحا سیستم احاطه مرکزی گفته می‌شود و به دلیل اضافه کردن کانال محیطی سوم برای نمایش فرمت‌هایی مانند دالبی و dts مناسب است. بنابراین افرادی که کار حرفه‌ای صدا می‌کنند و یا علاقمند به داشتن یک سینمای خانگی مجهز در خانه هستند می‌توانند از این نوع اسپیکر استفاده کنند.


منبع :ایران نیدز
http://irantopbrands.org/
چرم وطن
کارنو
طلای جهان