در حال بارگذاری اطلاعات

مطالب مرتبط

بازدید خبرنگاران از کارخانه نستله

شرکت بهنوش ایران حامی همایش بزرگ تجارت ایران و عراق

شرکت بهنوش ایران حامی مسابقات کاراته قهرمانی آقایان کشور در رشته شوتوکان

بازدید ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از شرکت بهنوش ایران

آشنایی با فواید دوغ

دانستنی هایی مربوط به قهوه

مهر 1396,16 سرویس خبری نوشیدنی ها

به طور كلى نحوه فروش قهوه در تهران به دو صورت انجام مى گيرد؛ فروش در فروشگاه هاى سنتى قهوه فروشى كه بيشتر متعلق به اقليت ارامنه است و فروش در سوپرماركت ها و فروشگاه ها.شما مى توانيد پودر قهوه يا دانه پخته شده قهوه را به صورت باز بدون بسته بندى از فروشگاه هاى سنتى قهوه فروشى بخريد و قهوه هاى بسته بندى شده، اعم از بسته بندى هاى داخلى و خارجى را علاوه بر فروشگاه هاى سنتى كه بيشتر در مناطق ارامنه نشين قرار دارند از ساير فروشگاه ها، سوپرماركت ها و حتى قنادى هاى سطح شهر تهيه كنيد.

فرق قهوه فله و بسته بندى شده

شايد براى فروشندگان سنتى قهوه، بين قهوه پودر شده و دانه قهوه تفاوتى نباشد و از نظر قيمت هر دوى آنها در يك سطح باشند، اما براى مصرف كننده بسيار مهم است كه بداند قهوه پودر شده خيلى سريع بو و عطر خود را از دست مى دهد و براى مدت زيادى نمى توان آن را نگه داشت. در حالى كه دانه قهوه تا زمانى كه پودر نشده، عطر و بوى خود را حفظ مى كند.در مورد قهوه هاى بسته بندى شده نيز اگرچه بسته بندى سبب مى شود تا عطر و بوى قهوه حفظ شود، اما همين بسته بندى باعث افزايش قيمت قهوه شده، طورى كه پودر قهوه كه عموما براى مصارف خانگى و در بسته بندى هاى ۲۵۰ گرمى عرضه مى شود، در مقايسه با دانه قهوه كه در بسته هاى يك كيلوگرمى و معمولا براى كافى شاپ ها، هتل ها و رستوران ها عرضه مى شود ۲ تا ۳ هزار تومان در هر كيلو گرانتر است.

انواع قهوه

امروزه انواع قهوه با نام هاى ترك، فرانسه يا اسپرسو شناخته مى شوند.جالب است بدانيد نامگذارى قهوه به اين نام ها، ربطى با نحوه كشت يا محل كشت آن ندارد. زيرا كشورهاى تركيه، فرانسه يا ايتاليا مزارع كشت قهوه ندارند و قهوه فقط در يك شرايط خاص و در مناطقى كه داراى آب و هواى گرم حاره اى باشند رشد پيدا مى كند.اصطلاح قهوه ترك از آنجا پديد آمد كه ترك ها، اولين كشورى بودند كه قهوه را به شيوه اى كه خودشان مى پسنديدند، پخت و آسياب كرده و سپس مى جوشاندند. ترك ها پودر قهوه را با آب حل كرده، سپس مى جوشاندند و بعد از به اصطلاح عمل آمدن قهوه، آن را مى خوردند. در اين روش، خود قهوه علاوه بر عصاره و شيره آن نيز خورده مى شود كه برخى معتقدند در درازمدت باعث از بين رفتن پرزهاى معده مى شود. اگر تنها ۱۰ درصد از جمعيت ۷۰ ميليونى ايران، يعنى فقط ۷ ميليون از ايرانيان قهوه بنوشند، روزانه بايد در ايران ۵۶ تن قهوه مصرف شود

بعد از آن فرانسوى ها به اين دليل كه نمى توانستند قهوه را مانند ترك ها مصرف كنند، روش جديدى را ابداع كردند و با قرار دادن فيلترى در قهوه جوش، قهوه را صاف كرده و بعد مى نوشيدند. قهوه اى كه از اين روش به دست مى آمد به نام قهوه فرانسه معروف شد.ايتاليايى ها نيز در سال ۱۸۲۲ روش جديدى را ابداع كردند كه شايد بهترين روش تهيه قهوه باشد. به اين طريق كه در فشار بالا و با آب ۹۰ درجه از دانه قهوه، عصاره آن گرفته مى شود. قهوه به دست آمده از اين طريق به قهوه اسپرسو معروف است. اسپرسو در زبان ايتاليايى به معنى خيلى كوتاه و چيزى كه از طريق اعمال فشار زياد به دست آمده، است.قهوه، علاوه بر اينكه در ۳ نوع ترك، فرانسه و اسپرسو شناخته مى شود، به طور كلى در دو نوع ربوستا و عربيكا كشت و برداشت مى شود.

قهوه عربيكا بيشتر در كشورهاى آفريقايى و آمريكاى لاتين و قهوه ربوستا در كشورهاى آسياى شرقى كشت مى شود. در ضمن ۷۰ درصد توليدات قهوه دنيا را قهوه عربيكا تشكيل مى دهد.در حقيقت قهوه هاى ترك، فرانسه و اسپرسو علاوه بر آنكه شيوه تهيه آنها متفاوت است، هر يك با درصدهاى مختلفى از قهوه هاى عربيكا و ربوستا تشكيل شده اند. گاهى نيز ديده مى شود، در تهيه قهوه ترك، تنها از قهوه ربوستا و براى قهوه اسپرسو فقط از قهوه عربيكا استفاده مى شود. اين درصدها در هر كشور بسته به ذائقه مردم آن متفاوت است.

چگونه قهوه مناسب بخريم؟

اكثر مردم ايران، قهوه ملايم مى خورند. تقاضاى بازار نشان مى دهد، حدود ۷۰ درصد ايرانى ها، قهوه فرانسه، حدود ۳۰ درصد كه بيشتر اقليت ارامنه هستند، قهوه ترك و درصد بسيار كمى نيز قهوه اسپرسو تلخ مصرف مى كنند.شما نيز در زمان خريد قهوه حتما با توجه به ذائقه و تمايل خود قهوه بخريد و به مشخصات روى بسته بندى ها توجه كنيد. درصدهاى قهوه عربيكا و ربوستا كه ميزان تلخى و ملايمت قهوه به آن بستگى دارد را در نظر بگيريد. هرچه درصد قهوه عربيكا بيشتر باشد، قهوه تلخ تر است. اگر قهوه را بدون بسته بندى و به صورت باز مى خريد حتما از فروشنده در مورد خصوصيات قهوه سوال كرده و در صورت امكان از او بخواهيد قهوه را تست كند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بهبه دانستنیبه قهوهبه مربوطبه هاییدانستنیدانستنی بهدانستنی قهوهدانستنی مربوطدانستنی هاییقهوهقهوه بهقهوه دانستنیقهوه مربوطقهوه هاییمربوطمربوط بهمربوط دانستنیمربوط قهوهمربوط هاییهاییهایی بههایی دانستنیهایی قهوههایی مربوط